+420 604 723 646  |  kalousova@ckvb.cz  | od 29. 6. do 12. 7.

​OSOBNOSTI
3 desetiletí v kostce


Hudební kurzy vznikly z iniciativy prof. Zdeny Janžurové, která se zapsala mezi významné osobnosti české hudební pedagogiky. Od roku 1986 ve spolupráci s Českou hudební společností v Praze položila základ Jihočeského hudebního festivalu a hudebních kurzů v Písku pro mladé klavíristy a houslisty. Touto tradicí navázala na slavnou epochu velkého píseckého pedagoga Otakara Ševčíka. Klavírní kurzy se zpravidla konaly v Základní umělecké škole Otakara Ševčíka v Písku. Od roku 2014 pokračují v základní umělecké škole jihočeského města Blatná a ve zdejším unikátním vodním zámku.

prof. Zdena Janžurová

Absolvovala sedmileté studium hry na klavír na Státní konzervatoři hudby v Praze (prof. Háša, prof. Grünfeldová) a čtyři semestry pedagogiky a psychologie na Pedagogické fakultě UK.

Bohatá činnost profesorky Zdeny Janžurové významně ovlivnila několik oblastí našeho hudebního života:

 • Pedagogickou - vyučovala na několika LŠU v Praze, od roku 1960 učila na Vzorové hudební škole ve Voršilské ulici. Této škole zůstala věrná i po jejím přejmenování a pozdějším přestěhování na Žižkov, kde působila zároveň na Gymnáziu Jana Nerudy. Vedla pedagogickou praxi posluchačů konzervatoře; byla pověřena předváděním ukázkových hodin pro učitele hudebních škol z celé republiky i ze zahraničí; roku 1986 založila a vedla Klavírní kurzy pro děti s rodiči a učiteli v Písku
 • Vědecko-výzkumnou - pracovala v sekci tvorby pro děti a mládež ve Svazu čs. skladatelů a ve Výzkumném ústavu pedagogickém, jehož oddělení LŠU několik let vedla. Podílela se na tvorbě osnov, metodických materiálů, učebních textů a učebnic pro LŠU
 • Lektorskou - vedla nespočet instruktáží a seminářů o metodice výuky klavírní hry dětí předškolního a školního věku, o použití improvizace klavírního doprovodu pro učitele LŠU po celé republice, semináře o výuce podle Klavírní školičky a podle Nové klavírní školy. Komplexní zpracování klavírní problematiky představuje ve videoprogramu „Klavír hrou“ (Multisonic a.s.1998).
 • Publikační - spolupracovala na sborníku klavírních pedagogů Dítě u klavíru (Supraphon Praha, NDR 1979) a na skriptech Základy improvizace klavírního doprovodu. Na publikaci S písničkou u klavíru pracovala s prof. Z. Průšovou (Supraphon 1974). S prof. M. Borovou ve spolupráci se skladatelem L. Slukou a ak. malířem J. Palečkem vytvořili Klavírní školičku pro děti předškolního a raně školního věku (Panton 1976), za niž všichni autoři obdrželi cenu ministerstva kultury. Na ni navázala čtyřdílná Nová klavírní škola (Panton 1993- I.díl. 1994- II.díl

 • Foto © Jiří Skupien

  Jana Korbelová

  Jana Korbelová po gymnaziálních studiích pokračovala na pražské konzervatoři ve třídě Františka Kůdy, který ji ovlivnil a zaujal jak pro sólovou, tak pro komorní hru a absolvovala pod vedením Ludmily Melkusové . Na pražské AMU studovala u výrazné pianistické osobnosti Zdeňka Jílka a současně také u mimořádného pedagoga a klavíristy Miroslava Langera.
  Během studia na AMU a po jejím absolvování působila J. Korbelová jako členka CLAVIO tria, se kterým úspěšně koncertovala v řadě evropských zemí. Kromě sólové koncertní činnosti absolvovala také řadu mistrovských kurzů,například u legendárního Lazara Bermana.
  V pedagogické činnosti se od počátku J. Korbelová věnuje širokému spektru klavíristů. Patří mezi přední klavírní pedagogy ve výuce dětí od nejútlejšího, i předškolního věku až po studenty s vysokoškolským zaměřením. Řada jejích absolventů nastoupila profesionální kariéru nebo se hudba stala důležitou součástí jejich života.
  Jako klavírní pedagog působila ve Vzorové hudební škole ve Voršilské ulici a po transformaci školy vyučuje hře na klavír na Gymnáziu a Hudební škole hl. m. Prahy.
  Od prvního ročníku v roce 1986 vyučovala na Jihočeských klavírních kurzech v Písku, nyní v Blatné, které založila fenomenální pedagožka Zdena Janžurová.
  Profesorka Z. Janžurová výrazně ovlivnila J. Korbelovou nejen jako její první klavírní pedagog, ale i později významně formovala její profesní dráhu.
  Jana Korbelová se podílela autorsky i dramaturgicky na vytvoření unikátního videoprogramu Z. Janžurové „Klavír hrou“, vydaného firmou Multisonic a schváleného Ministerstvem školství jako učební materiál. Jde o komplexní zpracování klavírní problematiky od prvopočátků výuky až po studium koncertních skladeb. J. Korbelová se podílí na organizování řady kulturních projektů.


  Foto © Jiří Skupien

  Martin Ballý

  Klavírista a pedagog Martin Ballý absolvoval Pražskou konzervatoř a Akademii múzických umění ve třídách Erny Grünfeldové a Josefa Páleníčka. Komorní hudbu studoval u legendárního prof. Josefa Vlacha, pod jehož vedením se zrodilo ARS trio, jehož byl Martin Ballý řadu sezón členem. S tímto souborem navštívil většinu států Evropy a pořídil mnoho nahrávek nejen pro rozhlas a televizi, ale i pro zahraniční společnosti. Jedním, kritikou nejvíce ceněných výkonů byla souborná nahrávka klavírních trií Antonína Dvořáka pro francouzskou společnost BNL.

  Sólově se věnuje vedle světového repertoáru hojně české soudobé klavírní literatuře – některé skladby premiéroval, jiné nahrával pro rozhlas a televizi. Martin Ballý působí také v porotách významných klavírních soutěží a své koncertní aktivity završuje pedagogickou činností na Gymnáziu a Hudební škole hl. m. Prahy. Mezi jeho studenty patří mnoho vítězů domácích i zahraničních soutěží. Pravidelně působí na jihočeských letních hudebních kursech a na mezinárodním festivalu Prague Music Performance.


  Významní absolventi kurzů  "Klavírní kurzy jsem navštěvoval mnoho let již od jejich založení. Během dvou týdnů jsem intenzívně pracoval se svými milovanými pedagogy na novém repertoáru, ale také trávil volný čas s kamarády, na které mám mnoho milých vzpomínek."


  Miroslav Sekera 
  klavírista


  "Je pro mě ctí, že mohu působit na kurzech, které zásadně formovaly i můj vývoj."


  Jan Bartoš
  klavírista, 
  ředitel Prague Music Performance


  "Vzpomenu si na úžasné mladé lidi, které spojuje láska k hudbě, jejich vzájemná podpora a touha být stále lepší. Také na skvělý tým kantorů, výjimečné koncerty a výkony účastníků kurzů a též podporu mnoha lidí, bez kterých by se kurzy nemohly konat..."


  Veronika Ptáčková
  klavíristka, improvizátorka, zpěvačka  "..., kdy starší kolegové, báječní pianisté, pedagogové a vzdělaní umělci s velkou pokorou, nadšením a jistým fanouškovstvím poslouchají mladé začínající klavíristy, dává kurzům jedinečnou tvář, ..."  Pavel Voráček
  klavírista  "Radost + hraní + přátelství + voda + legrace = jihočeské klavírní kurzy"

  ​​​​​

  ​​

  Eva Bublová
  varhanice a cembalistka  "Nedokázal jsem si představit začátek léta bez skvělé party, bez nadšeného a intenzivního muzicírování v překrásném prostředí jižních Čech. Všechny ty koncerty a přednášky byly velmi motivující."


  Marek Šedivý
  dirigent  ""V dnešní zrychlené době jsou tyto kurzy velmi cennou, unikátní životní zkušeností pro desítky mladých hudebníků"


  Linda Petříková
  Vice President, Artist Management  IMG Artists


  "Jihočeské klavírní kurzy jsou plné hudebního vzdělání, pilného cvičení, zábavy, přátel a krásného pocitu z dobrého osobního prožitku."
  Filip Antonio
  herec


  "Jihočeské klavírní kurzy vždy byly ideální vstupní branou do světa klavírního umění"


  Martin Plas
  klavírista


  "... má v sobě stejnou trvanlivost i vnitřní kvalitu jako mnohý velkolepý festival." 

  ​​

  Ondřej Bratinka
  ředitel softwarové firmy


  "Jsou to pro mě nezapomenutelné dny, naplněny všudepřítomnou hudbou, osobností prof. M. Ballýho a prof. J. Korbelové. .... Děkuji,že jsem mohla být součástí tak výjimečné akce."


  Aneta Majerová
  klavírista  Kryštof Pobořil
  klavírista  Adam Soukup
  pilot


  Jan Rybář
  skladatel, dirigent, klavírista

  Jan Lukš
  klavírista


  Petr Feldmann
  klavírista

  Zaujala Vás naše historie?
  Staňte se naší součástí!


  TERMÍN: 30. 6. – 12. 7. 202​4

  Partneři letošního ročníku:


  © 2024 - Klavírní kurzy

  Select Columns Layout