Kurzy

Základní informace

Jihočeské klavírní kurzy pro mladé klavíristy se v roce 2019 pořádají v malebném jihočeském městě Blatná. Nejstarší klavírní kurzy v republice, založené před 33 lety  prof. Zdenou Janžurovou, se po působení v Písku konají v Blatné – místě s bohatou hudební a kulturní tradicí.
Klavírní kurzy jsou určeny jak začátečníkům, tak pokročilým studentům – od dětí předškolního věku po dospělé, neboť věkový limit není omezen. Setkávají se zde začínající klavíristé z celé republiky a ze zahraničí s pokročilými účastníky a mnohdy i s těmi absolventy kurzů, kteří se stali renomovanými umělci. Například klavíristé Miroslav SekeraJan Bartoš, či Pavel Voráček zde pořádají svá hudební vystoupení. V roce 2014 zde koncertoval ve spolupráci s Miroslavem Sekerou houslový virtuóz Josef Špaček, koncertní mistr České filharmonie.
V červenci 2016 se uskutečnil slavnostní 30. ročník Jihočeských klavírních kurzů. Absolventi z let minulých a současných spolu s prof. Martinem Ballým připravili v hráčské režii Martina Plase a účinkujícího Kryštofa Pobořila a Adama Soukupa velkolepou Zámeckou piano session.

Mimořádnou událostí letošního ročníku bude 30.6.2019  Slavnostní benefiční koncert pro Nadační fond Prof. Pavla Pafka  se světovou mezzosopranistkou Dagmar Peckovou, klavírním virtuosem Miroslavem Sekerou a  vynikajícím houslistou  Romanem Patočkou. Hostem večera bude patronka kurzů, významná česká herečka Iva Janžurová. Koncertu bude předcházet odpolední přednáška Prof. MUDr. Pavla Pafka, DrSc.

Kurzy jsou rovněž otevřeny pedagogům a rodičům přítomných frekventantů. Lze se účastnit jak aktivní, tak pasivní formou. Volný je přístup do výuky, na semináře i koncerty pořádané v rámci kurzů.

Lektoři kurzů:
Jan Bartoš – klavírista a umělecký ředitel Prague Music Performance
Jana Korbelová 
– umělecká ředitelka Jihočeských klavírních kurzů a profesorka Gymnázia a Hudební školy hl. m. Prahy
Veronika Ptáčková 
– klavíristka a profesorka na Základní umělecké škole Bajkalská
Pavel Voráček 
– klavírista a profesor Gymnázia a Hudební školy hl. m. Prahy 

 

Co nabízíme

 • Individuální klavírní výuka od prvopočátků až po světový repertoár
 • Výuka čtyřruční hry a výuka improvizace pro všechny věkové kategorie
 • Koncerty a přednášky předních českých umělců
 • Koncertní vystoupení aktivních frekventantů na zámku Blatná
 • Semináře, projekce, diskusní fórum, témata související s klavírní metodikou a pedagogikou pro aktivní i pasivní účastníky
 • Plné zajištění nástrojů ke cvičení od ranních do večerních hodin
 • Volná vstupenka na koncerty
 • Volný vstup do klavírní výuky a na všechny doprovodné akce
 • Mimořádná individuální komplexní péče v klavírní výuce

Absolventi kurzu obdrží CERTIFIKÁT a OSVĚDČENÍ o absolvování kurzu

Pro účastníky

Termín a místo konání:
29.6.-12.7. 2019
v učebnách Základní umělecké školy Blatná, Tř. J.P.Koubka 4, Blatná
v Komunitním centru Blatná
na zámku Blatná

Cena klavírního kurzu

Aktivní účastník…………………………. 4500 Kč/jednotlivec, 4000 Kč/sourozenci
Pasivní účastník…………………………. 1700 Kč

Přihláška do klavírního kurzu

Přihlásit se je možné jako:

 • Aktivní účastník – individuální výuka a ostatní benefity viz. pasivní účastník.
 • Pasivní účastník – sledování výuky po celou dobu kurzu ve třídách profesorů J. Bartoše, J. Korbelové, V. Ptáčkové a P. Voráčka, návštěvy seminářů a diskusního fóra, volné vstupenky na koncerty kurzu a všechny doprovodné akce

Přihlášku na kurz naleznete zde: Přihláška 2019
Vyplněnou přihlášku prosím pošlete na: kalousova@ckvb.cz

Další informace: J. Korbelová, +420 606121800 nebo A. Kalousová, +420 604723646 (kalousova@ckvb.cz)

Ubytování je možné zajistit v internátu Střední odborné školy, Blatná, V Jezárkách 745, 388 17, Blatná. (www.blek.cz)
Cena ubytování je 290 Kč za noc, snídaně 27 Kč
Kontakt: pan A. Voračka (mail: voračka@blek.cz; telefon: 383412213, 720 146 372)

Lektoři

Jan Bartoš

Jan Bartoš patří k nejvýraznějším představitelům mladé generace klavíristů. Firma Supraphon minulý rok vydala jeho nahrávku Mozartových Klavírních koncertů s Jiřím Bělohlávkem, Českou filharmonií a Doležalovým kvartetem. Jeho debutové album s díly Smetany, Talicha a Schumanna bylo vydáno v roce 2016. Obě desky získaly uznání domácí i zahraniční kritiky (BBC, Gramophone, The Sunday Times, Fanfare, Hifi & Recordings, Pizzicato, Harmonie a další). Mozartovská deska byla kritikou zařazena mezi „Best of 2017“ na serveru Seen and Heard International. Legendární rakousko-britský klavírista Alfred Brendel napsal: „Jan Bartoš je jedním z mých nejpůsobivějších a nejzajímavějších mladých kolegů. Virtuozita se v něm snoubí s hlubokým přemýšlivým muzikantstvím.“ Magazín Critica Classica Jana Bartoše charakterizuje jako „citlivého a rafinovaného interpreta“, italský deník Il Roma jej zařadil k „nejlepším evropským klavíristům“. V roce 2019 byl pozván k sólovým recitálům v pražském Rudolfinu v rámci cyklu FOK – Světové klavírní tvorby a Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného.

Jan Bartoš koncertoval v mnoha evropských zemích (v pražském Rudolfinu, ve vídeňském Mozarthausu, v Cartoixa de Valldemossa na Mallorce, v neapolské Villa Pignatelli, v tarragonském Teatro Metropol či Chopinově domě v Duszniki Zdrój), stejně jako v Asii a USA (Carnegie Hall, Juilliard School, Merkin Concert Hall, Rockefeller University v New Yorku, Aronoff Center v Cincinnati, Rousell Hall v New Orleans ad.). Je vítězem mnoha zahraničních soutěží, mj. tří soutěží v New Yorku – Mieczyslaw Munz Competition, Zaslavsky-Koch Competition a Peter S. Reed Award, dále Rotary Musikförderpreis v německém Norimberku a Concertino Praga v České republice. Dále je držitelem prestižních ocenění a stipendií Ministerstva kultury ČR, Rucorva Trust Award v Holandsku a Schimmel Prize v Německu.
Jan Bartoš sólově vystupoval s Českou filharmonií, Pražskou komorní filharmonií, Manhattan Philharmonia, Siam Sinfonietta, Czech Virtuosi, Filharmonií Hradec Králové, Komorní filharmonií Pardubice, Jihočeskou filharmonií. Spolupracoval mimo jiné s dirigenty Jiřím Bělohlávkem, Kennethem Kieslerem, Tomášem Hanusem, Trisdee na Patalungem nebo A. Sebastianem Weiserem.
Jan Bartoš pracoval s renomovanými umělci a pedagogy. Byl posledním žákem klavíristy Ivana Moravce. V České republice studoval ve třídách Martina Ballýho a Miroslava Langera, v zahraničí pokračoval pod vedením Zenona Fishbeina a Jamese Tocca, soukromě studoval s Leonem Fleisherem a Alfredem Brendelem. Je držitelem doktorátu Akademie múzických umění v Praze a Professional Studies Certificate Manhattan School of Music v New Yorku. V USA se také intenzivně věnoval komorní hudbě pod vedením Roberta Manna (Juilliard String Quartet) a Lawrence Duttona (Emerson String Quartet).

.

 

Jana Korbelová

jana-korbelova

Studovala na pražské konzervatoři u prof. Františka Kůdy, který ji ovlivnil a zaujal jak pro sólovou, tak pro komorní hru. Absolvovala pod vedením prof. Ludmily Melkusové. Na pražské AMU studovala u výrazné pianistické osobnosti doc. Zdeňka Jílka a současně také u vynikajícího pianisty a pedagoga doc. Miroslava Langera.
Během studia na AMU a po jejím absolvování působila J. Korbelová jako členka CLAVIO tria, se kterým koncertovala v řadě evropských zemí.
Od počátku se J. Korbelová věnuje pedagogické činnosti, určené jak dětem předškolního věku, tak studentům s profesionálním zaměřením. V současnosti působí jako pedagog na Gymnáziu a Hudební škole hl. m. Prahy (dříve Hudební škola hl. m. Prahy a Gymnázium Jana Nerudy). Vyučovala též na letních klavírních kurzech v Písku, nyní v Blatné, které založila fenomenální pedagožka prof. Zdena Janžurová.
Profesorka Janžurová výrazně ovlivnila J. Korbelovou nejen jako její první klavírní pedagog, ale i později, když formovala její pedagogickou dráhu. J. Korbelová se podílela na vytvoření videoprogramu prof. Z. Janžurové „Klavír hrou“, který představuje komplexní zpracování klavírní problematiky od prvopočátků výuky až po studium koncertních skladeb. Je uměleckou ředitelkou Jihočeských klavírních kurzů.

Veronika Ptáčková

Veronika Ptáčková

Hře na klavír se věnovala od tří let v LŠU Voršilská (nyní Hudební škola hl. m. Prahy). Pod vedením nezapomenutelné prof. Zdeny Janžurové, která hned rozpoznala její talent, vystupovala záhy jako model na seminářích po celé republice. Tuto činnost později završila ve čtyřdílném cyklu videokazet „Klavír hrou“ v rámci metodického programu pro pedagogy hudebních škol. Je absolventkou Gymnázia Jana Nerudy s hudebním zaměřením, z klavírní třídy fenomenálního prof. Martina Ballýho, a Pedagogické fakulty UK v Praze.
Během své klavírní dráhy se zúčastnila velkého množství celostátních a mezinárodních soutěží v sólové i komorní hře, kde získala mnoho ocenění. Významná jsou ocenění za provedení a interpretaci děl B. Smetany, B. Martinů, K. Slavického a L. Janáčka.
Vystupovala s předními hudebními tělesy, jako například Jihočeská filharmonie, komorní orchestr Josefa Suka, komorní orchestr Akademie věd, komorní orchestr Solisti di Praga nebo Pražská komorní filharmonie.
Mimo koncertní dráhy pedagogicky působila například jako profesorka klavíru na Gymnáziu Jana Nerudy s hudebním zaměřením a Hudební škole hl. města Prahy nebo jako profesorka korepetice melodramu na pražské DAMU. V současné době pedagogicky působí na ZUŠ Bajkalská jako klavírní pedagog, dále jako korepetirorka a věnuje se též výuce orchestrální hry.
V roce 2001 absolvovala první turné po Japonsku se zahraničními pěvci a stala se tak stálým hostem japonských pódií. Má pravidelné koncerty s operními pěvci a instrumentalisty v Čechách i v zahraničí.
Veronika Ptáčková je nejen vynikající sólistkou, ale i vyhledávanou komorní hráčkou. Působí také jako skladatelka a aranžérka. Je autorkou originálních sborových úprav pro projekt „Sborovna Rádia Classic Praha“ a věnuje se i autorské hudbě ve vlastním projektu s názvem „Angelic Piano Music“. Je zastupovanou autorkou organizace OSA a Intergram.

Pavel Voráček

IMG_0535

Pavel Voráček je absolventem Gymnázia Jana Nerudy s hudebním zaměřením v Praze u prof. Martina Ballýho a pražské HAMU ve třídě doc. Miroslava Langera. Byl stipendistou na Birmingham Conservatoire ve Velké Británii, kde studoval klavír pod vedením Margaret Fingerhut a Phillipa Martina, komorní hudbu pak pod vedením Johna Humphreyse. Absolvoval mistrovské kurzy u Petra Donohoe a Andrew Balla.
Ještě během studií získal ceny a ocenění v soutěžích jakými jsou například Concertino Praga, Prague Junior Note a Mezinárodní klavírní soutěž Bedřicha Smetany. Mezi zvláštní ocenění patří ceny za interpretaci děl Roberta Schumanna a Klementa Slavického. V cyklu „Josef Suk uvádí mladé talenty“ měl tu čest spolupracovat ve Dvořákově síni pražského Rudolfina s dirigentem Ondřejem Kukalem. Dále provedl klavírní koncerty J. S. Bacha, W. A. Mozarta, L. van Beethovena a R. Schumanna.
Jako sólista a komorní hráč vystoupil na Jihočeském hudebním festivalu a Mladé Smetanově Litomyšli. V rámci Pražské Muzejní noci 2011 vystoupil v Sukově síni pražského Rudolfina. Ve Velké Británii se zúčastnil jako komorní hráč festivalu F. Mendelssohna – Bartholdyho. V listopadu 2014 Pavel Voráček vystoupil společně se Symfonickým orchestrem Pražské konzervatoře pod vedením Miriam Němcové.
Pavel Voráček vystoupil se sólovými i komorními recitály na podiích nejen v České republice, ale i ve Velké Británii, Německu, Číně, Slovinsku, Sýrii a Švýcarsku. V současné době vystupuje s houslistou Petrem Macečkem, se kterým mimo jiné provedl kompletní cyklus deseti Beethovenových sonát. Spolupracuje se zpěváky Janou a Václavem Siberovými, Michaelou Kapustovou, Simonou Procházkovou a Petrem Matuszkem. 
Kromě sólové a komorní hry se Pavel Voráček věnuje pedagogické činnosti na Gymnáziu a Hudební škole Hlavního města Prahy. V rámci doktorandského studia na Ostravské univerzitě plánuje Pavel Voráček provést všech 32 klavírních sonát Ludwiga van Beethovena.  Ke květnu 2016 již úspěšně provedl 11 z nich.

 

Pořadatel Jihočeských klavírních kurzů

V roce 2019 klavírní kurzy pořádá Centrum kultury a vzdělávání Blatná 

ve spolupráci se Základní uměleckou školou Blatná  

zámkem Blatná

Jihočeské klavírní kurzy se konají
za podpory Ministerstva kultury České republiky                              ministerstvo-kultury

pod záštitou hejtmanky Jihočeského kraje Mgr. Ivany Stráské  logo jihočeský kraj

pod záštitou města Blatná zastoupeného starostkou Bc. Kateřinou Malečkovou Znak_Mesto_Blatna

pod patronátem paní baronky zámku Blatná Jany Hildprandt Germenis        

pod patronátem významné české herečky Ivy Janžurové

za podpory Základní školy JAK Blatná  

ve spolupráci s Domovem seniorů Blatná 

s mediální podporou Blatenských listů 

s mediální podporou Rádio Blatná  

 

O Blatné

Město Blatná leží na řece Lomnici v severozápadní části Jihočeského kraje. Oblast Blatenska je známa dlouholetou tradicí rybníkářství,
a těžbou a zpracováním žulového kamene. Zásluhou pěstitele J. Böhma bylo město nazýváno městem růží. Blatná je rodným městem významných osobností, zejména básníka a univerzitního profesora J.P. Koubka, prvního pěvce naší národní hymny K. Strakatého, malíře J. Hály a kontrabasisty F. Simandla. Své dětství zde prožil rovněž slavný houslista Václav Hudeček.
Historické jádro města je městskou památkovou zónou. Unikátní blatenský vodní zámek s překrásným parkem lákají za kulturou a procházkami. Město s okolní přírodou jsou ideálním místem pro turisty, sportovce a milovníky umění.